Krótki samouczek
1. Sposoby tworzenia haseł:
Wchodzisz w wybranÄ… kategoriÄ™ i korzystasz z pola:
Pamiętaj, że tworząc w taki sposób nową stronę nie możesz podawać polskich znaków, nazwa strony będzie zarazem linkiem do tworzonej strony, więc nie można wpisywać w nazwie znaków diakrycznych: "ą, ć, ę, ł, ó, ś ź, ż " oraz znaków przestankowych, myślników, itp.
2. Jak nadać tytuł stworzonej stronie?
Po wpisaniu w pole nazwy tworzonej strony (np: JakasNazwa, JakasDefinicja, Definicja, Haslo, MojeHaslo itp) pojawia się puste okno edycji. Na samej górze, w oknie edytora nadajemy tytuł tworzonej stronie. Korzystamy z ikonek nagłówków lub wpisujemy ręcznie tytuł używając znaków równości: ===Tutaj wpisz tytuł tworzonej strony===
Możesz korzystać z różnej wielkości nagłówków, najlepiej widocznym, nie za wielkim, nie za małym jest nagłówek pomiędzy trzema znakami równość oznaczony w edytorze jako
h4
Po utworzeniu tytułu nie zapomnij wcisnąć dwukrotnie klawisza ENTER, ta czynność w estetyczny sposób oddzieli nagłówek od treści artykułu na stronie.
3. Pisanie tekstu
Kiedy nadasz już tytuł tworzonemu hasłu (stronie, artykułowi) i oddzielisz go od treści wciskając dwukrotnie klawisz ENTER, przechodzisz do pisania treści swojego artykułu (strony).
Wykorzystując wbudowany edytor możesz formatować swój tekst, dodawać obrazki, odnośniki, zewnętrzne i wewnętrzne, wstawiać animacje i filmy Youtube. Formatowanie nie jest wymagane, możesz pisać surowy tekst jako definicja danego hasła. Jednak, jeśli chcesz napisać dłuższy tekst, sformatowany - koniecznie zapoznaj się z
zasadami formatowania
4. Dodawanie stworzonego hasła do danej kategorii
Kiedy skończysz pisanie treści strony, kliknij dwukrotnie klawisz ENTER (tak jak w przypadku oddzielania nagłówka), żeby oddzielić zawartość od stopki i wstaw linię: automatycznie z edytora (w edytorze wstawienie linii oddzielającej znajduje się pod ikonką prostej linii), lub ręcznie, w postaci 4 myślników: ----, po wstawieniu linii wciśnij ENTER i wpisz nazwę kategorii, do której ma należeć tworzona strona. Nazwę obejmij podwójnymi nawiasami kwadratowymi: [[Encyklopedia]].
Po zakończeniu tworzenia hasła, Twoje dzieło powinno wyglądać w taki sposób:
===Tutaj tytuł tworzonej strony===
Tutaj treść Twojego artykułu
---- [[Encyklopedia]] |
Żeby zapoznać się szczegółowo z nadawaniem i tworzeniem kategorii, przejdź na stronę
z informacjami na ten temat.
5. Jak edytować stronę?
Przeglądając zawartość Massapedia.pl na pewno trafisz na istniejącą już stronę, hasło, artykuł, do którego chcesz dodać treść, rozwinąć zawartość, dodać inne hasła w tekście, zwrócić na coś uwagę. Możesz edytować DOWOLNE strony, hasła, artykuły - oprócz stron głównych Massapedia.pl utworzonych przez administrację.
Żeby edytować daną stronę, wystarczy kliknąć na jej zawartość dwukrotnie. Nastąpi automatyczne przekierowanie do strony edycji. Dobrze przemyśl swój krok i zmiany, jakie chcesz dokonać w edytowanej treść - ktoś przez Tobą ciężko się napracował tworząc zawartość artykułu, więc nanoś jedynie koniecznie zmiany.
6. Sprawdzanie pisowni tekstu
Bardzo ważną rzeczą jest poprawność ortograficzna, gramatyczna oraz stylistyczna dodawanych tekstów. Edytor Massapedia.pl doskonale współpracuje pod tym względem z przeglądarką
Firefoks
Polecamy tę przeglądarkę, posiada wbudowany system sprawdzania poprawności pisanego tekstu, podkreśla błędy w czasie rzeczywistym.
Jeśli nie posiadasz jeszcze tej przeglądarki, pobierz ją z poniższego odnośnika:
∞
Strony informacyjne Massapedia.pl